Hipoterapie

Vítejte na stránce věnované Hipoterapii ( ČHS ji nově představuje jako „Hipoterapii ve fyzioterapii a ergoterapii“). Budu používat zkráceně název Hipoterapie. Tato stránka je určena klientům, kterým byla Hipoterapie doporučena, hledají vhodného poskytovatele, nebo ho již našli. Dále pak veřejnosti, lékařům a fyzioterapeutům, kteří se o Hipoterapii zajímají a těm, kteří by chtěli provozovat Hipoterapii v praxi.

Hipoterapii provádíme vždy selektivně, s ohledem na potřeby a možnosti klienta. Bez znalosti Hipoterapie a jejích základů, nemůže lékař, ani fyzioterapeut indikovat, nebo správně provádět Hipoterapii. Při indikaci Hipoterapie, je potřeba vyloučit možné kontraindikace.

Klienty s indikací k Hipoterapii přijímáme v případě, že jim můžeme nabídnout koně, který má odpovídající proporce. Zázemí pro Hipoterapii se u nás snažíme zlepšovat. WC je částečně bezbariérové, místnost pro převléknutí je provizorní, máme novou nástupní rampu a přístup ke koním je zcela bez bariér. Náš provozní řád je sestavený za účelem zajištění maximální bezpečnosti provozu.

Jednotka Hipoterapie trvá 15-20minut a opakujeme ji pravidelně, minimálně 1x, ideálně 2x týdně. Klient, se po příjezdu v dohodnutý čas odebere k jeho koni, který je již vyčištěný, ustrojený a připravený pro bezpečné asistované nasednutí z nástupní rampy.

3D pohyb koňského hřbetu, v konkrétní části hřbetu koně, je shodný s pohybem lidské pánve při chůzi. Tento pohyb hřbetu je využíván nejčastěji pro jízdu “ v sedu“, ale fyzioterapeut může využít i jiné části hřbetu koně pro polohování klienta. Sedlo výrazně eliminuje vertikální, horizontální a částečně stranové pohyby hřbetu, a proto při ježdění v sedle nelze hovořit o Hipoterapii. Hipoterapie, je primárně o schopnosti klienta vyrovnávat náročný pohyb hřbetu koně, který se přenáší zpravidla na celé pánevní dno klienta při korektním sedu. Samozřejmě existují další polohy klienta na koni v závislosti tom, jaké pohybové vzorce potřebujeme aktivovat, nebo posílit. Uvádím příklad Hipoterapie v praxi u konkrétního klienta: chirurg odloží operaci luxace kyčlí a doporučí Hipoterapii.  Fyzioterapeut, se specializací v Hipoterapii, pacienta přijme, seznámí se s anamnézou klienta, vybere vhodného koně a určí polohu klienta na jeho hřbetu, tak aby došlo k posílení svalových skupin, které „podrží“ kyčle pro a po operaci. Klient jezdí v sedu s výše položenými koleny, s podporou bederní oblasti. Dodržíme-li předepsanou délku a frekvenci ježdění, v tomto případě 2x týdně 15 -20 minut po dobu půl roku, může chirurg, po vyhodnocení účinku Hipoterapie, pacienta operovat. Po absolvování pooperační rehabilitace, lékař, nebo fyzioterapeut doporučí pacientovi opět Hipoterapii, ale tentokrát náš klient potřebuje „užšího“ koně, stejné výšky a délky kroku, kterou měl kůň, na kterém jezdil před operací. Kůň bude chodit s kompenzační výstrojí na jeho hřbetu. Licence a zkouška koní pro práci v Hipoterapii organizovaná Českou Hiporehabilitační společností (ČHS) se váže na provozovatele koně. Klient hledá provozovatele, středisko (více na webových stránkách ČHS), kde budou mít vhodného koně, a kde ho přijme fyzioterapeut, ideálně v dojezdové vzdálenosti pro klienta. Tato nezbytná a náročná mezioborová spolupráce dělá z Hipoterapie hůře dostupnou službu, která není proplácena zdravotní pojišťovnou. Klienti si tuto službu nemohou vždy dovolit zaplatit, i přesto, že většina středisek účtuje polovinu sazby za jednotku Hipoterapie. Druhou polovinu pak pokrývají sponzorskými dary, které jsou nejisté.  Cílem Hipoterapie je tedy dosáhnout osvojení pohybového vzorce, který nahradí staré, či chybějící pohybové vzorce, nebo, jak je patrné z výše uvedeného příkladu, posílí konkrétní svalové skupiny.

Během posledních dvaceti let prošla Hipoterapie výraznou proměnou. Máme nové poznatky o biomechanice pohybu, vyrovnávání a přenášení impulsů, ale také o mozečkové automatice a funkci pyramidové dráhy koncového mozku během Hipoterapie, což dokazuje, že Hipoterapie je nenahraditelnou formou rehabilitace. Intenzitu procesů řízených mozečkovou automatikou je možné měřit ( pomocí rozhraní). U některých pacientů je vhodné odvést jejich pozornost od diskomfortu. Kůň, který vyzařuje sílu a teplo, je v tomto směru nenahraditelný. Pacient se zaměří na koně, nebo na příjemné pocity na koni. Proces osvojení pohybového vzorce přebírá mozeček, dochází k upevnění, opravě, nebo k vytvoření lokální neuronové sítě. Jinými slovy, unikátní funkce mozečku tkví v jemném dolaďování našich volních pohybů. Jestliže se nějaký pohyb opakuje, například při jízdě na koni, kdy zvolené cvičení provádí kůň, mozeček tuto automatiku převezme a tím se uvolní kapacita kůry koncového mozku k jiné činnosti. Na druhou stranu, můžeme provést pravý opak, kdy cílem není odvést pozornost pacienta od cvičení či diskomfortu, ale naopak je vhodné využít pyramidovou dráhu koncového mozku pro vědomé posílení prováděných pohybů například tím, že pacient sleduje své pohyby a snaží se je pomocí oční dráhy koordinovat, zlepšovat a posilovat. Máme tedy dvě alternativy: pacient může při jízdě na koni, přemýšlet, prožívat jízdu na koni, vykonávat paralelně jiné činnosti na základě podnětů od fyzioterapeuta, nebo naopak může vědomě posílit rehabilitaci tím, že myslí na vykonávané pohyby a posiluje intenzitu cvičení. Tímto si tedy dovoluji vyloučit nahrazení koně trenažérem, který simuluje pohyb koňského hřbetu.

Hipoterapie by měla být kombinována s pečlivě zvolenou rehabilitací, ideální a nejvíce využívané je propojení Vojtovy metody s Hipoterapií. Hipoterapie vyvolává diagonálně rotační protipohyby jako pohybovou odpověď na kmitavé impulsy koně, a reaguje na ně kompenzačními protipohyby, které vycházejí hlavně z oblasti mozečku. U Hipoterapie je tedy vyvolávací mechanismus centrální, tj. přes trup, zatímco u Vojtovy metody jsou vyvolávacím mechanismem reflexní pohyby. Vojtova reflexní lokomoce je tedy ideální přípravou pacienta pro Hipoterapii a také ideální doprovodnou rehabilitací.

Hipoterapie je velice křehký obor, protože v praktické rovině využíváme koně. Koně jsou, a zůstanou zvířaty, která i přes jejich odborný výcvik, výkon a nasazení mají svoje behaviorální stereotypy. Na rozdíl od strojů, mají občas své dny, lehčí, těžší, viditelná, nebo méně patrná zranění. Hipoterapie je doplňující léčbou, a měla by být vždy dávkována a kombinována v rámci rehabilitace, pod dohledem fyzioterapeuta, lékaře nebo rehabilitačního pracovníka, který prakticky, nikoliv pouze teoreticky, ovládá základy Hipoterapie, a je ideálně zacvičen v jezdectví, aby pochopil, jaké pohyby kůň vykonává a jak je lze využít.

Pro Hipoterapii je důležité mít správného koně. Jestliže nemáme pro tuto práci připraveného koně, který je stavbou těla a mechanikou pohybu vhodný pro daného klienta, doporučíme klientovi vyhledat provozovatele/středisko, kde je takový kůň k dispozici. Například příliš vysoký kůň, s dlouhým hřbetem, může u klienta s kratší postavou narušit zdravé pohybové vzorce a naopak. Dalšími faktory jsou šířka hřbetu koně, délka kroku koně, nízko, nebo vysoko nasazené plece, celkový mechanismus pohybu koně a odchylky v pohybu koně.

Podrobnosti o výše uvedeném, se po objednání dozvíte během vaší návštěvy u nás. Rozhodně doporučuji všem, kteří hledají vhodné středisko, nebo místo, kde Hipoterapii provádějí , aby to nevzdávali, protože všichni, kdo Hipoterapii provozují na kvalitní úrovni, vám mohou v případě, že pro vás nebudou mít vhodného koně, doporučit jiné provozovatele. Zárukou kvality služeb provozovatele jsou kritéria, která jsou srozumitelně vysvětlena a popsána Českou Hiporehabilitační Společností ( ČHS), která sdružuje většinu, ne však všechny, provozovatele Hipoterapie.

Hipoterapii v praxi provádím patnáctým rokem. Součástí týmu jsou naši koně, provozovatel koní, fyzioterapeut a lékař. Mohu říci, že způsob přípravy koní, a management koní pracujících v Hipoterapii a v Hiporehabilitaci, obecně dosáhl mezníku ve smyslu možností a schopností koní, individuality koní, welfaru koní a nekonfliktního výcviku koní. Obecně se příprava a management koní kvalitativně zlepšuje, a jak pevně doufám, nekončí, u některých provozovatelů, složením specializační zkoušky koně, ale touto zkouškou naopak začíná.

Kůň, je-li o něho dobře pečováno jak po fyzické tak po psychické stránce, je schopný pracovat a vydat ze sebe to nejlepší, ale je potřeba si uvědomit a počítat s tím, že i jemu se může stát, že má špatný den, něco ho může bolet, trápit, nebo potřebuje „dovolenou“ .

Pro mne osobně Hipoterapie znamená celoživotní praxi, poslání, spolupráci s klienty, s lékaři, s fyzioterapeuty, a s dalšími lidmi, kteří se do kolektivní práce v Hipoterapii zapojují, a samozřejmě také s našimi čtyřnohými členy týmu, s koňmi, kterým patří můj dík za jejich trpělivost a nasazení. Dva z mých koní složili specializační zkoušky, ale i přesto, nebo právě proto potřebují neustále, tj. každodenně, dobrý management s pravidelným krmným a pohybovým režimem, a nadstandardní péči, díky které v klidu a v pohodě zvládnou pravidelnou práci s našimi klienty.